İTÜ Mutfak Zirvesi Başlıyor!

İTÜ Gastronomi Kulübü tarafından 2014 yılından beri düzenlenmekte olan ve bu sene beşincisi gerçekleştirilecek, gastronomi alanında ilk sempozyum olan Mutfak Zirvesi; alanında uzman şeflere, restoran sahiplerine, gurmelere ve şirket yöneticilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Konuşmacıların, belirlenen bir tema üzerinde ziyaretçileri bilgilendirdiği Mutfak Zirvesi, sempozyumların yanı sıra Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması, workshop ve sahne gösterilerinin de yer aldığı oldukça büyük bir platformdur.

Mutfak Zirvesi, her yıl olduğu gibi Türkiye’nin her yerinden 1000’i aşkın, çoğunluğunu gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerinin oluşturduğu katılımcı kitlesini; 20’nin üzerinde konuşmacıyı ve tatların dünyasını aynı çatı altında İTÜ’de buluşturmayı hedeflemektedir.

Bu yıl 12-13-14 Mart 2018 tarihinde İTÜ-Maçka Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleştirilecek olan etkinliğimizin teması ‘İZ’. Tema kapsamında ağırlayacağımız konuşmacılarımız Mehmet Yaşin, Teoman Hünal, Hazer Amani, Can Oba, Duygu Tuğcu, Aydın Demir, Rudolf Van Nunen, Selda Güleç, Tuncay Odabaş ve Aylin Yazıcıoğlu. Konuşmacılarımızla gerçekleştireceğimiz seanslar haricinde bir seans workshop bir seans da sandviç yarışması olmak üzere içerisinde çeşitli etkinlikler de barındıran Mutfak Zirvesi, her yaş grubu ve kesimden katılımcılarını her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir hevesle beklemekte.

Facebook Üzerinden Yorum Yapın!

Balıkesir-Edremit 1988 Doğumlu ve Balıkesir Üniversitesi Mezunudur. Askerlik görevi sonrası İstanbul’a gelmiş olup, mesleki hayatına E-Ticaret ile başlamıştır. Servis Noktası A.Ş. paylaş.com, Bun Design gibi markalarda E-Ticaret Yöneticiliği bulunmaktadır. Şu an ebebek.com'da e-Ticaret Uzmanı olarak görev almaktadır. Hobileri Davul ve Perküsyon çalmaktır. İmzasının bulunduğu 2 albüm vardır. Çoğu popüler olmak üzere birçok sanatçıya davul/perküsyon çalmaktadır.